" />
DESIGNPROPAGANDA LOGO
E-SHOP
DESIGNPROPAGANDA SHOP
DESIGNPROPAGANDA FACEBOOK
DESIGNPROPAGANDA KONTAKT
FACEBOOK
KONTAKT

70. LÉTA A NÁVRHY NÁBYTKU


Designovými klasiky 70. let jsou Verner Panton, Eero Saarinen a Eero Aarnio, jejichž nejlepší návrhy Vám chceme představit. Patří mezi ně například Ballchair, Bubblechair, Tulip Table a Pantonchair.


Na rozdíl od poloviny 60. let, kdy odezníval trend funkcionalismu a styl bez ozdob, které se opíraly o zásady Bauhausu, začala nová éra designu, kterou dnes spojujeme se 70. léty.


Později přišly nové technologie, díky kterým bylo možné pracovat s novými materiály. Zvláště umělá hmota dovolovala variabilitu forem v oblasti designového nábytku. Započala etapa plná inovací a experimentů, protože nebyly dány žádné hranice fantazii díky specifickým vlastnostem materiálů.Jedním z největších zdrojů inspirace se staly lety Apollo do vesmíru a přistání na Měsíci, které propůjčily této epoše jméno „Space Age“. Designéři, jako např. Panton, vycházeli z filmů science fiction. Všechny předměty byly kulovitého tvaru či měly alespoň kulaté hrany. Také u Luigiho Colaniho bychom marně hledali rohy či hrany. Vycházel ve své tvorbě z tvarů přírody. Hra s organickými tvary se nazývá také „soft-edge-design“.


Také barvy a vzory byly nové. Používaly se především hnědá, oranžová, žluté odstíny, nebo zelená. Všeobecně získal design novou úlohou ve společnosti, která přesáhla výlučně technické funkce předmětu. Symbolické a sociální aspekty našly nyní uplatnění. Tak vstupoval kýč, nostalgie a exotika do domácností. Lidé si začali dokonce vyrábět svůj vlastní nábytek. Heslem se stalo: „Do it yourself“.

USM NABYTKOVE SYSTEMY
KARTELL DESIGN NABYTEK
VITRA DESIGN NABYTEK
ARTEMIDE DESIGN NABYTEK
ClassiCon DESIGN NABYTEK
MAGIS DESIGN NABYTEK
KNOLL DESIGN NABYTEK
HAG DESIGN NABYTEK
ALESSI LOGO
FATBOY

© 2018 DESIGNPROPAGANDA S.R.O.